logo w połączeniu anita szabo

HIPNOZA CZYM JEST I CZYM NIE JEST – PYTANIA I ODPOWIEDZI

22 lutego, 2021

P: CZYM JEST HIPNOZA?

O: Hipnoza to spokojny i przyjemny stan skupionej świadomości, w którym osoba jest bardziej wrażliwa na sugestie. Hipnoza w szybki i efektywny sposób pozwala uzdrowić bądź udoskonalić życie każdego człowieka, wykorzystując moc jego podświadomego i nieświadomego umysłu. Jest w pełni bezpieczną i jest jedną z najbardziej naturalnych metod leczenia człowieka.

P: CZYM HIPNOZA NIE JEST?

O: Hipnoza nie jest snem lub stanem nieświadomości. W transie hipnotycznym występuje duża koncentracja, duża uważność, wyostrzają się zmysły, a więc nie można jej mylić ze snem fizjologicznym.

Hipnoza nie jest zabraniem kontroli, wręcz przeciwnie. Osoba w transie hipnotycznym ma jeszcze większą kontrolę nad swoim umysłem, ponieważ cały czas decyduje, czy podąża za słowami hipnoterapeuty oraz decyduje, które sugestie przyjmuje, a które nie.

P: JAKA JEST RÓŻNICA POMIĘDZY HIPNOZĄ A HIPNOTERAPIĄ?

O:  Badania pokazują, że kiedy terapia jest połączona z hipnozą, wskaźnik sukcesu znacznie wzrasta. Dzieje się tak dzięki temu, że w stanie transu hipnotycznego można o wiele szybciej niż w zwykłym stanie świadomości przekroczyć tzw. czynnik krytyczny umysłu, czyli tę jego część, która chroni programy naszej podświadomości i nie pozwala nam wejść np. w te wspomnienia, które nas bolą lub z innego powodu są zapisane w podświadomości jako trudne czy niedostępne. Trans hipnotyczny pozwala na przekroczenie tzw. strażników podświadomości co umożliwia uzdrowienie problemu w jego źródle, oraz uruchomienie naszych najlepszych zasobów poprzez przyjęcie nowych sugestii.

Udowodniono, że hipnoterapia m in.

 • łagodzi ból,
 • zmniejsza poziom lęku
 • pomaga pozbyć się nałogów
 • przyspiesza rehabilitacje
 • pomaga radzić sobie ze stresem
 • poprawia koncentracje
 • wzmacnia pamięć
 • pomaga rozwiązywać problemy w relacjach prywatnych i zawodowych
 • leczy stres pourazowy
 • zmienia negatywne myśli, wzory, przekonania
 • uzdrawia przeszłość
 • pomaga zbudować nowe wzory dla kreowania lepszej przyszłości
 • wydobywa i wzmacnia najlepsze zasoby
 • odkrywa talenty
 • pomaga przy osiągnięciach sportowych, artystycznych, daje odwagę w wystąpieniach publicznych
 • wzmacnia poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości
 • wydobywa pełnie potencjału oraz pomaga z szeroko pojętym samorozwojem

P: JAKA JEST RÓŻNICA POMIĘDZY ZWYKŁĄ HIPNOZĄ A HIPNOTERAPIĄ TRANSPERSONALNĄ?

O: Hipnoterapia transpersonalna to praca na poziomie duchowym, która wydobywa wrodzone zasoby każdego człowieka oraz jego możliwości samouzdrawiania. Przebieg sesji terapeutycznej jest determinowany przez wewnętrzną mądrość klienta –  duszę, wyższe Ja, najbardziej świadomą część, która patrzy na niego z wyższej perspektywy. Znając odległe przyczyny powstania problemu oraz jego konsekwencje może zaproponować najkrótszą drogę do jego uzdrowienia. Wszelkie zmiany są zapisywane w podświadomości, której opór i nieelastyczność są tutaj łatwiejsze do przełamania niż w nurcie tradycyjnym.

P: CZYM JEST TRANS HIPNOTYCZNY

O: Trans hipnotyczny jest naturalnie występującym stanem umysłu, który każdy na co dzień doświadcza, celowo lub nieświadomie. Udowodniono, że ludzki umysł zapada w trans mniej więcej co 90 sek. Zaskoczona/ny? Dokładnie tak. Co 90 sekund nasz umysł na chwilę spontanicznie traci kontrole. Podatny jest wtedy na sugestię hipnotyczną,  o czym dobrze wiedzą m in. reklamodawcy serwujący nam reklamy chociażby w środkach transportu publicznego. W naturalny trans hipnotyczny zapadamy także kiedy prowadzimy samochód, uprawiamy sport, tańczymy, śpiewamy, malujemy, czy po prostu patrzymy przez okno i na chwilę zapominamy o wszystkim wokół nas. Można by powiedzieć, że trans hipnotyczny jest najbardziej naturalnym stanem naszego umysłu.

Trans w porównaniu do stanu zwykłej świadomości, objawia się zawężeniem i zarazem  zwiększeniem koncentracji. Nasz umysł wtedy spowalnia fale mózgowe, dzięki czemu podatny jest bardziej na sugestie hipnotyczne.  Rozluźnienie ciała jest kolejnym elementem, który odróżnia stan czuwania od stanu transu. Zadaniem hipnoterapeuty jest świadome ułatwienie człowiekowi wejścia w stan transu, aby osiągnąć określony cel.

P: CZYM JEST SUGESTIA HIPNOTYCZNA?

O: Istota sugestii polega na tym, że we własnej lub cudzej podświadomości wywołane zostaje określone wyobrażenie. Przez to wywiera się wpływ na uczucia, motywy i wolę. Im silniejsze i bardziej wyraziste wyobrażenie, tym będzie dłuższe jego działanie i tym łatwiej je wywołać.

Każda sugestia zewnętrzna, aby mogła wywrzeć wpływ, musi być przyjęta przez naszą wyobraźnię, a tym samym przekształcona w autosugestię. W gruncie rzeczy każda sugestia jest zatem autosugestią.

P: CZY HIPNOZA JEST BEZPIECZNA?

O: Tak, hipnoza jest bezpieczna. W trakcie procesu hipnoterapeutycznego masz pełną kontrolę nad tym co się z Tobą dzieje i możesz przerwać proces w dowolnym momencie. Prawdą jest, że nie przyjmiesz sugestii hipnotycznej, która nie jest zgodna z Tobą oraz Twoim systemem wartości. Jeśli otrzymasz sugestię, która nie będzie zgodna z Tobą, zostanie ona przez ciebie odrzucona.

Myty o hipnozie pokazujące osoby, które zostały zahipnotyzowane wbrew swojej woli oraz wykonują rzeczy, które normalnie by nie wykonały biorą się z filmów, programów telewizyjnych stworzonych po to aby zaszokować odbiorcę. Jednak nie mają one nic wspólnego z prawdą.  

P: CZY BĘDĘ PAMIĘTAĆ TO CO SIĘ DZIAŁO ZE MNĄ PODCZAS SESJI HIPNOTERAPEUTYCZNEJ?

O: Tak, będziesz pamiętać wszystko. Dzięki temu, że stosuję metodę hipnoterapii aktywnej, jesteś ze mną w kontakcie podczas całej sesji. Twój umysł jest w wielkiej uważności na procesie a Ty doświadczasz proces na wszystkich poziomach – umysł, emocje, ciało, dusza. To wszystko jest bardzo wyraźnym i intensywnym doświadczeniem, które zostanie w Twojej pamięci jeszcze na długo po sesji.

P: JAKIE SĄ PRZECIWSKAZANIA, KTO NIE POWINIEN BYĆ PODDAWANY HIPNOTERAPII?

O: Są to osoby z chorobami psychicznymi, będącymi w trakcie w trakcie terapii farmakologicznej. Przeciwskazaniem mogą być także inne choroby takie jak cukrzyca, epilepsja, choroby serca.

P: ILE SESJI JEST POTRZEBNYCH, ABY DOŚWIADCZYĆ WYNIKI?

O: To zależy od osoby i należy wziąć pod uwagę wiele czynników m in. typu osobowości oraz celu procesu terapeutycznego jaki chcemy osiągnąć. Jak w przypadku każdej pracy wewnętrznej, czasami zmiana jest bardzo szybka, podczas gdy w innych przypadkach jej osiągnięcie potrzebuje więcej czasu. Postawa, determinacja oraz system wartości klienta odgrywają tutaj również ważną rolę. Istnieją jednak pewne efekty hipnoterapii, które są prawie zawsze widoczne już po pierwszej sesji, niezależnie od celu sesji. Zwykle są to podwyższony nastrój, ogólne uczucie relaksu i wewnętrznego spokoju, połączenia się ze sobą na głębszych poziomach z czego płynie większa pewność siebie, poczucie siły sprawczej i podwyższenie poziomu szczęścia i radości.

P: SKĄD POCHODZI HIPNOZA?

O: Hipnoza jest znana ludzkości od wieków. Na przykład już w starożytnym Egipcie używano hipnozy jako środka terapeutycznego. Na liczącym 3000 lat papirusie, zostały opisane metody, za pomocą których ówcześni uzdrowiciele stosowali hipnozę. Używane wtedy techniki są bardzo podobne do dzisiejszych.  Istnieją dowody na to, że wiele starożytnych kultur od Sumerów, przez starożytnych Rzymian, Greków czy w kulturze starożytnych Indii kapłani badali różne stany świadomości i ich możliwe zastosowanie w leczeniu bólu fizycznego i emocjonalnego.

 Zapisz się na bezpłatną 30 minutową konsultację hipnoterapeutyczną, skontaktuj się ze mną!

∗Materiały do odpowiedzi pochodzą m in. z skryptu Polskiego Instytutu Hipnozy, oraz książki Kurta Tepperweina „Wyższa Szkoła Hipnozy”

© Anita Szabo. All rights reserved.